جستجو بر اساس

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر الهه شیرزادی آنلاین
bookmark_remove متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
person_pin_circle تهران، ایران
0 0 [12]
مشاهده پروفایل

مشاوره با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (PM&R) یک تخصص پزشکی است که شامل مدیریت غیر جراحی صدمات و اختلالات می‌شود. متخصصان این حوزه، افرادی هستند که آسیب‌ ها یا بیماری ‌هایی را که بر نحوه حرکت شما تأثیر می‌گذارند، تشخیص و درمان می‌کنند. متخصص طب فیزیکی، مراقبت های یکپارچه و چند رشته ای را با هدف بهبود کلی با توجه به نیازهای فیزیکی، عاطفی، پزشکی، حرفه ای و اجتماعی فرد ارائه می دهد. به پزشکی که تخصص طب فیزیکی و توانبخشی را دارد، فیزیاتریست گفته می شود. این روز ها تکنولوژی پیشرفت زیادی داشته و در سایت هایی مانند تلفنخونه این شرایط فراهم شده تا در کوتاه ترین زمان ممکن برای حل مشکلات خود به صورت آنلاین یا تلفنی با متخصصان در ارتباط باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا با متخصص طب فیزیک و توانبخشی و بهترین راه های مشاوره با متخصصان این حوزه آشنا شویم.

 

مشاوره با دکتر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توانبخشی که به عنوان فیزیاتری هم شناخته می شود، یک تخصص پزشکی شامل بازگرداندن عملکرد فردی است که در نتیجه یک بیماری، اختلال یا آسیب، ناتوان شده است. از این رو افرادی که طیف وسیعی از ناتوانی‌ ها یا بیماری‌ های جسمی را تجربه می کنند یا آسیب جدی دیده ‌اند، باید از طریق مشاوره با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، تحت درمان این متخصصان قرار گیرند. طب فیزیکی برای رفع نیازهای خاص هر فرد طراحی شده است. بنابراین برنامه مشاوره درمانی هر فرد فرق دارد. برخی از اجزای مشاوره برای برنامه های توانبخشی عبارتند از:

درمان بیماری اساسی و جلوگیری از عوارض

درمان ناتوانی و بهبود عملکرد

تهیه ابزار های تطبیقی ​​و تغییر محیط

آموزش به بیمار، خانواده و کمک به آن ها برای سازگاری با تغییرات سبک زندگی

موفقیت بازتوانی به متغیر های زیادی بستگی دارد که عبارتند از:

ماهیت و شدت بیماری، اختلال یا آسیب

نوع و درجه هرگونه نقص و ناتوانی ناشی از آن

سلامت کلی بیمار

حمایت خانواده

 

چه زمانی باید به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنیم؟

توانبخشی فرآیند کمک به فرد برای دستیابی به بالاترین سطح عملکرد، استقلال و کیفیت زندگی است. توانبخشی، آسیب ناشی از بیماری یا جراحت را معکوس یا جبران نمی کند، بلکه در بازگرداندن سلامت، عملکرد و رفاه بهینه فرد تاثیرگذار است. در صورت بروز چنین علائمی باید از این پزشک‌ های متخصص مشاوره بگیرید:

ایجاد درد در صورت بروز آسیب و مانع شدن از فعالیت شما

کاهش عملکرد فیزیکی به دلیل بیماری و ناتوانی و ایجاد درد

ایجاد محدودیت در عملکرد فیزیکی به دلیل بروز سکته یا آسیب‌ های عصبی

قرار گیری در دوره ریکاوری بعد از جراحی

دردهای آزار دهنده به دلیل کمر درد، گردن درد یا آرتروز مزمن

ایجاد درد به دلیل آسیب فشاری مکرر

 

بیماری های رایج مربوط به دکتر طب فیزیکی و توانبخشی

یک متخصص توانبخشی روی سلامت کلی فرد تمرکز می ‌کند و تمام جنبه‌ های زندگی بیمار را که ممکن است تحت تاثیر ناتوانی یا درد مزمن باشد، در نظر می‌گیرد. هدف از درمان، کمک به بیماران برای داشتن یک زندگی کاربردی تر و بدون درد بدون نیاز به جراحی است. پس از تشخیص بیماری، این متخصص یک برنامه درمانی متناسب با نیاز های فردی بیمار ایجاد می کند. متخصصان پزشکی فیزیکی و توانبخشی می توانند انواع مختلفی از بیماران را با اختلالات و آسیب های متفاوت تحت درمان قرار دهند که برخی از رایج ترین آن ها عبارتند از:

سکته مغزی: با پاره شدن عروق خونی یا انسداد آن‌ها اتفاق می‌افتد. به همین دلیل خونرسانی شریان‌ ها به مغز باریک یا مسدود می شود.

آسیب نخاعی: در صورتی که فرد طی آسیبی دچار تغییرات از نوع موقت یا دائمی در عملکرد طناب نخاعی شود، دارای آسیب در این ناحیه است. 

 آرتروز مفصل ها: نوعی بیماری پیش رونده که طی آن غضروف مفصلی تحلیل می رود و با درگیری استخوان زیر غضروف، بافت های اطراف هم دچار التهاب می شوند.

تونل کارپال: در صورتی که عصب درون تونل کارپ گیر بیفتد و تحت فشار قرار بگیرد، فرد دچار سندروم تونل کارپال می شود.

سیاتیک و کمر درد: در صورت تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک، فرد درد های آزار دهنده و ناگهانی را حس می کند که از کمر شروع شده و با ادامه در باسن و پشت ران در قسمت ساق پا به پایان می رسد.

فیبرومیالژیا: نوعی سندروم درد اسکلتی - عضلانی که با علامت‌های احساس خستگی، اختلال خواب درد در نقاط حساس و در سطوح گسترده بروز پیدا می‌کند.

صدمات ناشی از کار: همانطور که از نام این بیماری پیداست فرد در محل کار خود دچار آسیب می شود. بیش ترین اندام‌ هایی که آسیب می بینند شامل چشم، استخوان، پوست، دست ها، سر، ستون فقرات و شش ها هستند.

قطع عضو ها: به عنوان آخرین گزینه برای از بین بردن آسیب صورت گرفته در عضو، قطع آن صورت می گیرد که ممکن است با عضو جدیدی جایگزین شود.

بیماری پارکینسون: با تخریب سلول‌ های سیستم عصبی، رفته رفته اختلالاتی در سیستم حرکتی فرد به وجود می آید.

 توانبخشی سرطان: درمان سرطان با مشکلات جسمی و روحی متعددی همراه است. توانبخشی بیماران سرطانی به بهبود علامت های نامطلوب ناشی از درمان و جلوگیری از عود دوباره این بیماری کمک می کند.

اختلالات کف لگن: این بیماری بیش تر در خانم ها بروز پیدا می کند و شامل حالتی است که گروه عضلات حمایت کننده رحم، مثانه و روده باریک عملکرد خود را به خوبی انجام ندهند.

پوکی استخوان: نوعی اختلال در استخوان های فرد است که بیش تر در کهنسالی بروز پیدا می کند و باعث کاهش استحکام استخوان ها و در نهایت شکستگی آن ها می شود.

پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها: به دلیل انجام فعالیت های سنگین یا ورزش، پیچ خوردگی ها و کشیدگی هایی در عضلات، رباط ها و… اتفاق می افتد.

بیرون زدگی دیسک کمر: با بالا رفتن سن، انعطاف پذیری دیسک های کمری کاهش پیدا می کند. در نتیجه یک حرکت جزئی یا پیچ خوردگی می تواند آن را در معرض پارگی قرار دهد.

اسپوندیلیت انکیلوز: نوعی بیماری خودایمنی، مزمن و پیشرونده است که باعث ایجاد التهاب و سفت شدن ستون فقرات می شود.

مالتیپل اسکلروزیس: نوعی بیماری خودایمنی دیگر که غلاف‌ های میلین سلول های عصبی را تخریب کرده و در ارتباط بین مغز و سایر اندام های بدن مشکل به وجود می آورد.

 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

در صورت بروز هر یک از علائم یا بیماری های گفته شده، شما هم یکی از بیماران این پزشکان خواهید بود. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در سه زمینه بررسی های الکترودیاگنوستیک، توانبخشی بیماران دارای اختلال، تشخیص و درمان بیماری ها فعالیت می کند. این پزشک متخصص هم به درمان بیماری ها می پردازد و هم بیماران آسیب دیده را به زندگی قبلی‌شان بر می گرداند. برخی از خدماتی که متخصص توانبخشی و طب فیزیکی ارائه می دهد، عبارتند از:

ارائه راهکار های تغذیه ای به عنوان یک مشاور تغذیه

تزریق مسکن برای کاهش درد در نواحی مختلف و عملکرد بهتر

تجویز دارو و آموزش نحوه مصرف آن به بیمار

تجویز درمان های تکمیلی مانند طب سوزنی

تدوین و تنظیم برنامه توانبخشی شخصی سازی شده برای هر بیمار

 

مزایای مشاوره آنلاین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - راهنمای دریافت نوبت

یکی از راه های مشاوره با دکتر طب فیزیکی در تلفنخونه، مشاوره آنلاین است. مشاوره با بهترین دکتر آنلاین طب فیزیکی و توانبخشی به صورت گفتگوی متنی انجام می شود. در این روش مشاوره، بیمار می تواند تمام مشکلات و علائم بیماری خود را در قالب پیام برای پزشک مورد نظر ارسال کند. دکتر طب فیزیک هم با بررسی پیام های بیمار و پرسش های مربوط به بیماری، بهترین روش های درمان را در اختیار وی قرار خواهد داد. برای دریافت نوبت مشاوره آنلاین با متخصص توانبخشی کافی است از لیست پزشکان موجود در این صفحه از سایت تلفن خونه، پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس با ورود به صفحه همان پزشک، گفتگوی متنی آنلاین را انتخاب کنید. در این مرحله با ورود به حساب کاربری و پرداخت مبلغ مشاوره می توانید با پزشک مورد نظرتان به صورت آنلاین گفتگو کنید.

مشاوره تلفنی  با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - راهنمای دریافت نوبت

یکی دیگر از راه های مشاوره پزشکی با دکترهای طب فیزیکی و توانبخشی تلفنخونه، مشاوره تلفنی است. در این روش، مشاوره به صورت تماس صوتی بین بیمار و پزشک انجام می شود. در مشاوره تلفنی، بیمار می تواند به طور کامل علائم و مشکلات خود را مطرح کند. سپس پزشک با توجه به صحبت های بیمار و پرسش و پاسخ هایی حول بیماری وی، بهترین روش های درمان را در اختیار بیمار قرار خواهد داد. برای دریافت مشاوره تلفنی با پزشک طب فیزیکی کافی است دکتر مورد نظرتان را از لیست پزشکان همین صفحه انتخاب کنید. سپس با ورود به صفحه همان پزشک، تماس صوتی را انتخاب کنید. در این مرحله با ورود به حساب کاربری و پرداخت مبلغ مشاوره می توانید با پزشک مورد نظرتان از طریق تماس گفتگو کنید.

 

مشاوره آنلاین با دکتر طب فیزیکی و توانبخشی بهتر از خود تشخیصی

این روز ها با پیشرفت تکنولوژی، خیلی از بیماران بعد از بروز هر گونه آسیب بدون مراجعه به پزشک به درمان خود می پردازند. خیلی از این افراد معتقدند دلیل اصلی این کار، سخت بودن مراجعه حضوری به پزشک است. اما خودسرانه دارو مصرف می کنند یا درمان های خانگی انجام می دهند. تلفنخونه به شما پیشنهاد می کند با استفاده از تکنولوژی به شکل دیگر، مشاوره آنلاین با دکتر طب فیزیکی و توانبخشی را جایگزین مراجعه حضوری کنید. در این صورت با بروز هر گونه علامت یا مشکلی، خودتان تشخیص نمی دهید و به دنبال درمان نیستید. بلکه با شرح علامت های بیماری خود در قالب پیام متنی، از پزشک می خواهید تشخیص دهد که دچار چه عارضه ای شده اید. در صورت بروز بیماری های خاص با مشاوره آنلاین می توانید نظر پزشکان بیش تری را در این حوزه بدانید.

 

هزینه مشاوره با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

با توجه به خدمات پزشک طب فیزیکی آنلاین باید هزینه های متفاوتی را بابت مشاوره بپردازید. یعنی نوع مشاوره آنلاین و آفلاین روی هزینه این خدمات تاثیر می گذارند. بعد از انتخاب پزشک مورد نظر و ورود به صفحه آن می توانید هزینه مشاوره با هر پزشک را مشاهده کنید. اما چرا هزینه خدمات مشابه دو پزشک متفاوت هم با یکدیگر فرق دارند؟ عوامل متفاوتی مانند بازه زمانی گفتگوی تلفنی، سوابق پزشک، میزان رضایت بیماران قبلی از پزشک و متخصص یا فوق تخصص بودن او از عواملی هستند که می توانند هزینه مشاوره آنلاین یا تلفنی با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی را تغییر دهند. برای مثال هزینه مشاوره فوق تخصص طب فیزیکی با متخصص این حوزه یکسان نیست؛ زیرا درجه تخصص آن ها هم فرق دارند.

 

هزینه مشاوره آنلاین با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

مشاوره آنلاین با پزشکان طب فیزیکی در سایت تلفنخونه شامل گفتگوی متنی به صورت آنلاین است. گفتگوی متنی با پزشکان این حوزه محدودیتی ندارد و به صورت توافقی گفتگوی بیمار و پزشک پایان پیدا می کند. در هر صفحه از پزشکان  طب فیزیکی سایت تلفنخونه، مبلغ متفاوتی برای مشاوره آنلاین در نظر گرفته شده است.

هزینه مشاوره تلفنی با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

مشاوره تلفنی در تلفنخونه شامل تماس است و  بیمار می تواند از این طریق سوالات خود را بپرسد. هزینه مشاوره تلفنی هر پزشک فرق دارد و با ورود به صفحه آن می توانید مبلغ مشاوره به ازای هر 20 دقیقه را مشاهده کنید. تماس های صوتی محدودیتی ندارند، ولی مبلغ درج شده در صفحه پزشک فقط برای 20 دقیقه است.  در صورت بیش تر شدن مدت زمان گفتگو باید هزینه بیش تری هم بپردازید.

 

جمع بندی

توانبخشی پس از بیماری یا آسیب، یک روند گام به گام و آهسته است که با هدف کمک به بهبودی انجام می‌ شود. توانبخشی به بیماران کمک می کند تا دوباره حرکت داشته باشند، قدرت خود را بازیابند، مهارت ها را بار دیگر بیاموزند یا راه های جدیدی برای انجام کارها پیدا کنند. متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی به بیماران کمک می کنند تا سلامتی از دست رفته خود را به سرعت برگردانند. سایت تلفنخونه این امکان را برای بیماران ایجاد کرده تا بتوانند با کم ترین هزینه به صورت آنلاین یا تلفنی با متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در ارتباط باشند و مشاوره بگیرند.